Lid sinds

12 jaar 9 maanden

Rol

  • Gewone gebruiker
  • Pluslid

#570 Gijzeltwijfels Versie 2

6 augustus 2025 - 10:28

Gijzeltwijfels (V2)

Gemaskerde mannen mengen hun zinnen met woorden uit talen die ik niet machtig ben. Ze manen mij tot doodse stilte. De deur slaat dicht. Ik ben alleen.
De leidingen van de verwarming lopen in lange lijnen vanaf links, over de deurpost via de hoek op mij toe en dalen boven mijn hoofd naar beneden. Hoorbaar klotst het warme water naar de radiator waar ik aan vastgeketend ben. Geen meubels. Bladderend behang aan de muren. Voor het raam een plaat karton. Het plafond draagt een peertje dat fel schijnt.
Ik tril.
Wat ik ook gedaan heb, ik krijg het niet gerijmd.

---------

Gijzeltwijfels

Gemaskerde mannen mengen hun zinnen met woorden uit talen die ik niet machtig ben en manen mij tot doodse stilte. De deur slaat dicht. Ik ben alleen.
De leidingen van de verwarming lopen in lange lijnen vanaf de linkerkant bovenlangs de deurpost naar rechts en dalen vlak boven mijn hoofd naar beneden. Ze geven in hoorbaar stromend water warmte af aan de radiator waaraan ik vastgeketend ben. Geen meubels. Bladderend behang aan de muren. Voor het raam een plaat karton. Aan het plafond een peertje dat zijn felle licht verspreidt.
Wat ik ook gedaan heb, ik krijg het niet gerijmd.

Lid sinds

5 maanden 1 week

Rol

  • Gewone gebruiker
6 augustus 2025 - 12:52

Leuke slotzin.

De stem van Hadeke is denk ik sowieso al poëtisch, zonder een opdracht.

Voor mij is de invulling van de ruimte...

Geen meubels. Bladderend behang aan de muren. Voor het raam een plaat karton. Aan het plafond een peertje dat zijn felle licht verspreidt.

... een beetje mosterd na de maaltijd. (de plaat karton is wel heel erg beeldend). Ik ervaar dat liever eerder voordat het verhaal wordt ingevuld.

De leidingen van de verwarming zijn super. Ja, als je opgesloten zit, dan is dat alles waar je mee spreekt. In dat stukje had voor mij het 'rechts' en 'links' wel kunnen worden weggelaten. Dat zijn aanduidingen waar ik weinig aan had om de situatie in te beelden.

  • De leidingen van de verwarming lopen in lange lijnen vanaf de linkerkant bovenlangs de deurpost naar rechts en dalen vlak boven mijn hoofd naar beneden. 

versus

  • De leidingen van de verwarming lopen in lange lijnen bovenlangs de deurposten en dalen vlak boven mijn hoofd naar beneden. 

Lid sinds

3 maanden 2 weken

Rol

  • Gewone gebruiker
6 augustus 2025 - 12:59

Hoi Hadeke,

Mooie bijdrage.

De zin die begint met 'De leidingen' vond ik wat lang, maar ik las ze tegelijkertijd wel graag - als een dalende rollercoaster of zo. :)

Leuke slotzin, inderdaad. En een leuke titel ook.

Grtn

Lid sinds

1 maand

Rol

  • Gewone gebruiker
6 augustus 2025 - 13:53

Hey Hadeke, ik ben erbij in die kamer. 

Zou zelf denk ik kiezen voor een 'plaat beton'. Ongeveer dezelfde klank en rijm, maar bij karton denk ik meer aan 'een stuk karton' dan aan 'een plaat'. 

Maar hé, ik kom dan ook uit Brabant!

Tot volgende keer, groetjes, Bertine

Lid sinds

13 jaar 2 maanden

Rol

  • Gewone gebruiker
6 augustus 2025 - 18:06

Dag Hadeke,

De eerste zin vind ik iets te poëtisch. En dat lijkt me niet te passen bij de situatie waarin HP zich bevindt.
Mooie zin, daar niet van.
Daarna graag gelezen. Het slot is een mooie kwinkslag naar de opdracht.
(Overigens betrapte ik mezelf ook op het te poëtische wat niet paste bij de situatie die ik beschreef, mede dankzij de reactie van Tinus. Dus ik heb snel nog wat gesnoeid voor Musonius me betrapt).

Lid sinds

5 jaar 6 maanden

Rol

  • Gewone gebruiker
6 augustus 2025 - 19:09

Hadeke, ik vond het heel prettig lezen en de situatie mooi neergezet! Ik maak me wel zorgen over de hoofdpersoon... vastgeketend aan een radiator die in mijn hoofd gloeiend heet is, want hij staat kennelijk aan.

Lid sinds

6 maanden 1 week

Rol

  • Gewone gebruiker
6 augustus 2025 - 20:04

Hallo Hadeke,

De eerste zin pakte mij meteen. Smolt als boter op de tong. Ik haperde alleen even na het woordje "ben". Ritmisch zou ik dit fijner vinden:  

Gemaskerde mannen mengen hun zinnen met woorden uit talen die ik niet machtig ben.Zij manen mij tot doodse stilte. De deur slaat dicht. Ik ben alleen.

Maar is kwestie van smaak. 

Ik zie het hele beeld voor me. Mooi gedaan. En de slotzin: heel spitsvondig

Ik kon de keuze voor de linkerbuis (alliteratie) wel volgen. De rechter volgt dan vanzelf.

 

Lid sinds

6 jaar 4 maanden

Rol

  • Gewone gebruiker
6 augustus 2025 - 23:05

Hoi Hadeke, goed gevonden. Graag gelezen.

Ze geven in hoorbaar stromend water warmte af  ---> ik twijfel of het hier "door hoorbaar water" moet zijn. Bij "in hoorbaarbaar stromend water" zie ik leidingen in het water liggen.
Misschien: Gevuld met hoorbaar stromend water geven ze warmte af aan de radiator waaraan ik vastgeketend ben. 

Lid sinds

3 jaar 9 maanden

Rol

  • Gewone gebruiker
7 augustus 2025 - 10:15

 

Hallo Hadeke, mooi beschreven en mooi contrast tussen de ellendige ruimte en situatie enerzijds en poëtische taal anderzijds. Prachtige laatste zin.

 

Lid sinds

5 jaar 6 maanden

Rol

  • Gewone gebruiker
7 augustus 2025 - 12:52

Ik wou eigenlijk precies dezelfde opmerking maken als Fief over het hoorbaar stromende water, ik las het ook als dat de leidingen in het water zouden liggen. Maar ik durfde er niets van te zeggen, want ik weet totaal niets van schrijven af en misschien zeg ik verkeerde dingen :-)

Lid sinds

6 maanden 1 week

Rol

  • Gewone gebruiker
7 augustus 2025 - 16:02

Over de zin: 'Ze geven in hoorbaar stromend water warmte af aan de radiator waaraan ik vastgeketend ben', heb ik ook zitten dubben. Ik dacht hem uiteindelijk te begrijpen.

Om hem te begrijpen lees ik hem zo:"Ze geven  hoorbaar, stromend water warmte af aan de radiator waaraan ik vastgeketend ben."

 

 

Lid sinds

12 jaar 9 maanden

Rol

  • Gewone gebruiker
  • Pluslid
8 augustus 2025 - 10:18

De suggestie van Ancenita overigens overgenomen, maar 'zij' naar 'ze' veranderd vanwege de 'de' in de daaropvolgende zin.