Afbeelding
Fanfictie is een populair genre waarin lezers hun eigen verhalen schrijven met personages, plots en omgevingen van hun favoriete boek. Meestal worden deze illegaal gepubliceerd omdat toestemming krijgen van de auteur erg ingewikkeld is. Een licentiemodel lijkt op zijn plek.
In tegenstelling tot bijvoorbeeld de interactieve entertainmentindustrie met de zogenaamde gameplay videos (waar een gamer opneemt hoe hij een spel speelt en commentaar geeft), zijn er weinig voorbeelden van gelicenseerde fanfictie in de uitgeverswereld. De bekendste is Amazon Worlds, wat in 2013 is gelanceerd voor de Amazon Kindle. Hiermee worden fanfictieschrijvers een licentie verleend door rechthebbenden om auteursrechtelijk beschermd materiaal te gebruiken voor hun eigen verhalen. Het is onderworpen aan strenge richtlijnen wat betreft publicatie en verkoop op de Kindle.
De belangrijkste reden voor de terughoudendheid van de industrie om dergelijke fanfictie te verkennen, komt waarschijnlijk voort uit het verlangen originele werken te houden zoals ze zijn. Het gaat immers vaak om persoonlijke creaties van de auteurs.
Alhoewel dit een geldige zorg is, wordt er zoveel fanfictie geschreven dat het loos is. De industrie groeit en wordt populairder met de dag. Het is beter om gebruik te maken van de (omzet)mogelijkheden voor uitgevers en (fanfictie) schrijvers.
Is het tijd dat fanfictie legaal moet worden gepubliceerd? Laat het weten in een reactie.
Over het vinden van inspiratie, het ontwikkelen van je eigen schrijversstem, en over de ziel van het personage.
In het komende nummer duiken we in de wereld van de historische roman!
Niet veel romans gebruiken de jij-persoon, waarom zou je dat doen? Je leest het in het komende nummer!
De eerste zin is de belangrijkste van je verhaal. Lees de tips + opdrachten in het komende nummer van Schrijven Magazine!
Hoe kreeg Geus dit voor elkaar? Ze vertelt het in het komende nummer & geeft tips voor het schrijven van een serie.