Afbeelding

Volgens schrijfster Wanda Reisel zijn personages de spil van elk verhaal.
‘Een karakter is waar het over gaat. Een karakter is óók plot, óók ontwikkeling; wat de hoofdpersoon overkomt en hoe hij daarop reageert, vormt het karakter,’ aldus Reisel. ‘Het hoeft niet altijd heel diep te gaan, een personage kan een gids zijn, heel schetsmatig worden beschreven,’ zegt Reisel.
Wanda Reisel won in 2008 de Anna Bijns Prijs en was in hetzelfde jaar genomineerd voor de Ako Literatuurprijs. Naast het schrijven van romans, bewerkt ze ook teksten voor toneel, film en televisie.
Reisel meent dat ‘een conflict of dilemma een voorwaarde is voor het schrijven. Het gaat om innerlijk conflict, een conflict met een ander of een maatschappelijk conflict.’ Dit maakt van elk personage in principe een probleem met handen en voeten. Taboe’s en morele dilemma’s zijn een paar voorbeelden van goede onderwerpen. Moord, seks, overspel, stelen, liegen zijn allemaal thema’s die niet mogen, maar ‘dat wat wij mensen niet mogen, vinden we juist spannend,’ zegt Reisel. Het brengt ons in conflict, zowel met onszelf als met anderen.
De opdracht van een schrijver is om de personages geloofwaardig te maken. Volgens Reisel lijken personages op ons, maar ze doen iets wat wij nooit laten zien, maar wel denken. ‘Iedereen wil wel eens uit woede of vernedering een ander doodslaan, alleen doen we dat niet.’
In deze serie geven we je aan de hand van schrijfadviezen van ervaren auteurs en heel veel oefeningen een goede basis. Meld je nu aan om alle afleveringen in deze serie te lezen!
Wil je je eigen verhaal op papier zetten? Dan kan je deze workshop niet missen! Kathy Mathys deelt veel tip + oefeningen.
Wanneer moet je een actiescène inzetten en hoe doe je dat? Martijn Lindenboom geeft een spoedcursus in het komende nummer van Schrijven Magazine!
Meld je aan voor de Schrijven Nieuwsbrief.
Vorig jaar verscheen haar eerste dichtbundel, en nu schrijft ze dit jaar het Boekenweekgedicht. Ze vertelt meer over haar poëtische stijl en de plek van poëzie in Nederland.