Afbeelding
Volgens schrijfster Wanda Reisel zijn personages de spil van elk verhaal.
‘Een karakter is waar het over gaat. Een karakter is óók plot, óók ontwikkeling; wat de hoofdpersoon overkomt en hoe hij daarop reageert, vormt het karakter,’ aldus Reisel. ‘Het hoeft niet altijd heel diep te gaan, een personage kan een gids zijn, heel schetsmatig worden beschreven,’ zegt Reisel.
Wanda Reisel won in 2008 de Anna Bijns Prijs en was in hetzelfde jaar genomineerd voor de Ako Literatuurprijs. Naast het schrijven van romans, bewerkt ze ook teksten voor toneel, film en televisie.
Reisel meent dat ‘een conflict of dilemma een voorwaarde is voor het schrijven. Het gaat om innerlijk conflict, een conflict met een ander of een maatschappelijk conflict.’ Dit maakt van elk personage in principe een probleem met handen en voeten. Taboe’s en morele dilemma’s zijn een paar voorbeelden van goede onderwerpen. Moord, seks, overspel, stelen, liegen zijn allemaal thema’s die niet mogen, maar ‘dat wat wij mensen niet mogen, vinden we juist spannend,’ zegt Reisel. Het brengt ons in conflict, zowel met onszelf als met anderen.
De opdracht van een schrijver is om de personages geloofwaardig te maken. Volgens Reisel lijken personages op ons, maar ze doen iets wat wij nooit laten zien, maar wel denken. ‘Iedereen wil wel eens uit woede of vernedering een ander doodslaan, alleen doen we dat niet.’
Hoe kreeg Geus dit voor elkaar? Ze vertelt het in het komende nummer & geeft tips voor het schrijven van een serie.
In het komende nummer duiken we in de wereld van de historische roman!
Over het vinden van inspiratie, het ontwikkelen van je eigen schrijversstem, en over de ziel van het personage.
Niet veel romans gebruiken de jij-persoon, waarom zou je dat doen? Je leest het in het komende nummer!
De eerste zin is de belangrijkste van je verhaal. Lees de tips + opdrachten in het komende nummer van Schrijven Magazine!