Waar schrijven jullie je boek in, en wat mis je?
Hoi allemaal,
Ik ben benieuwd waarin jullie een langer verhaal of boek schrijven: Word, Scrivener, Google Docs, iets anders? En wat irriteert je daaraan, of wat zou je graag anders zien? Ik werk zelf aan software voor schrijvers en wil beter begrijpen wat er in de praktijk echt nodig is.
Groet, Ronnie

Ik heb Scrivener geprobeerd,…
Lid sinds
5 jaar 10 maandenRol
Ik heb Scrivener geprobeerd, maar val toch terug op good old Word. Quietwriter is een NL variant op Scrivener, maar draait nog niet lekker op een Macbook. Ben benieuwd wat je aan het maken bent!
Bedankt voor je reactie!…
Lid sinds
5 jaar 2 maandenRol
Bedankt voor je reactie! Quietwriter kende ik nog niet, die ga ik bekijken.
Ik maak Scrio Writer: een rustige schrijfapp waarin je je boek per hoofdstuk schrijft, met aparte tabbladen voor personages, wereld en plot, en een boekweergave waarin je ziet hoe je tekst er als boek uitziet. Hij werkt in de browser, dus ook op een MacBook, en voor Windows staat hij in de Microsoft Store. De basis is gratis.
Maar ik ben vooral benieuwd naar jouw ervaring: wat maakte dat je bij Scrivener afhaakte en terugging naar Word? Was het te ingewikkeld, of miste je juist iets?
Dag Ronnie, Voor het pure…
Lid sinds
2 jaar 11 maandenRol
Dag Ronnie,
Voor het pure schrijfwerk gebruik ik Scrivener.
Voor de ontwikkeling van personages, locaties, scenes e.d. gebruik ik Story Planner.
De combinatie van deze twee is voor mij ideaal.
Off topic
Kun je iets meer vertellen over de technische kant?
Welke frameworks gebruik je voor front end en back end?
Dag Willem, Scrivener…
Lid sinds
5 jaar 2 maandenRol
Dag Willem,
Scrivener met Story Planner is een sterke combinatie. Met Scrio probeer ik juist die twee in één rustig scherm te krijgen: je hoofdstukken, met personages, wereld en plot in tabbladen ernaast. Het is wel bewust kaal gehouden, dus minder uitgebreid dan Scrivener.
Over de techniek: bewust geen frameworks. De voorkant is gewoon HTML, CSS en vanilla JavaScript, als PWA met een service worker, zodat hij offline werkt en als app te installeren is. Je tekst wordt direct lokaal in je browser bewaard, en met een gratis account kun je je hele boek schrijven en als bestand opslaan of als PDF exporteren. Alleen wie zijn boek online wil bewaren en op meerdere apparaten wil schrijven, neemt Pro. Daarvoor is er een kleine PHP-API met een database, en de abonnementen lopen via Stripe. Voor Windows staat dezelfde PWA in de Microsoft Store.
Groet, Ronnie
Met Scrio probeer ik juist…
Lid sinds
2 jaar 11 maandenRol
Ik vind het juist prettig om dat in twee verschillende applicaties te doen.
Voor mij zijn het uitdenken van personages e.d. enerzijds en het daadwerkelijke schrijven anderzijds, twee totaal verschillende processen. Die wil ik niet door elkaar laten lopen.
Maar ik kan me voorstellen dat anderen het juist fijn vinden om alles op één plek te hebben.
Hoi Ronnie, Leuke vraag,…
Lid sinds
15 jaar 11 maandenRol
Hoi Ronnie,
Leuke vraag, en cool dat je je eigen platform maakt.
Ik schrijf uiteindelijk gewoon weer in Word. Ik heb scrivener gebruikt voor mijn vorige project, maar ik merk dat ik verzuip in mijn eigen notes en in de overgestructureerde manier waarop die uiteindelijk in de lijst met notes terecht komen. Ik vind niks meer terug.
Eén ding is voor mij doorslaggevend: de 'sort by date'-fucntie in mijn (Windows) folder. Alle documentjes waaraan ik gewerkt heb, in de volgorde waarop ik er voor 't laatst aan gewerkt heb. Als iets niet meer relevant meer is, zinkt het vanzelf omlaag in de lijst, en alles waar ik actief mee bezig ben, blijft bovenaan staan. Als ik iets terugzoek van lang geleden, weet ik dat ik onderaan moet zoeken.
Geen enkel organisatiesysteem is hieraan superieur gebleken. Voor mij in ieder geval.
Dus dat is mijn hyperspecifieke duit in het zakje ;)
Ik vind het juist prettig om…
Lid sinds
15 jaar 11 maandenRol
Eens! Verschillende apps/platforms voor verschillende processen zijn heerlijk. Als alles in één software programma door elkaar staat, verlies ik mijn overzicht. Het hoeven niet eens apps te zijn; ik heb Word-bestanden in een Windowsfolder, een schrift en een klapper. Elk specifiek voor een ander stukje van het schrijfproces.
Dank jullie allebei, dit is…
Lid sinds
5 jaar 2 maandenRol
Dank jullie allebei, dit is precies het soort input waar ik naar zocht.
Het punt over plannen en schrijven gescheiden houden neem ik mee. In Scrio staan personages, wereld en plot in aparte tabbladen, zodat je schrijfscherm leeg blijft, maar ik snap dat een aparte plek voor sommigen echt anders voelt.
@Silver, die "sorteer op datum" vind ik een mooi inzicht. Wat je actief gebruikt blijft boven, de rest zakt vanzelf weg. Dat zou ik best in Scrio willen inbouwen. Zou je dat dan vooral voor je notities willen, of ook voor hoofdstukken en losse scènes?
Voor romans heb ik Bibisco…
Lid sinds
3 maandenRol
Voor romans heb ik Bibisco gebruikt, echt heel fijn en overzichtelijk om personen, plaatsen en dergelijke bij te houden. Zelfs een tijdlijn is mogelijk. Maar de kosten vind ik tegenwoordig te hoog (en ik schrijf geen romans meer). Verder heb ik een Scrivener licentie maar wat al eerder genoemd is, te complex en meer een vergaarbak. Uiteindelijk schrijf ik al mijn boeken gewoon in Word. Heb alleen nog geen echte structuur om onderzoeksinfo te beheren.
Dank je, Huiz. Weer…
Lid sinds
5 jaar 2 maandenRol
Dank je, Huiz. Weer iemand die uiteindelijk bij Word uitkomt, dat hoor ik vaker. Scrio is bewust een stuk kaler dan Scrivener, juist om die vergaarbak te voorkomen.
Dat over onderzoeksinformatie vind ik interessant. Wat voor info bedoel je dan vooral: links, citaten, afbeeldingen, aantekeningen uit boeken? En zou je dat per hoofdstuk willen bijhouden, of voor het hele boek?
Wat ik in Story Planner een…
Lid sinds
2 jaar 11 maandenRol
Wat ik in Story Planner een killer feature vind: per scene bijhouden welke personages er in voorkomen en op welke locatie het plaatsvindt.
Zo kun je eenvoudig statistieken opvragen van de scenes per personage en per locatie. Dan zie je in één oogopslag of bepaalde figuren er niet een beetje bekaaid vanaf komen en of bepaalde locaties niet juist oververtegenwoordigd zijn.
Mijn ervaring is dat je dat overzicht tijdens het schrijven gemakkelijk kwijtraakt.
Willem en Silver, bedankt…
Lid sinds
5 jaar 2 maandenRol
Willem en Silver, bedankt voor jullie ideeën. Ze zitten er inmiddels allebei in.
@Willem: per scène werkt Scrio niet, maar wel per hoofdstuk. Bij een personage zie je nu in welke hoofdstukken hij of zij voorkomt en hoe vaak. Scrio zoekt zelf naar de naam in je tekst, dus je hoeft niets aan te vinken. Bijnamen kun je erbij zetten, zodat die ook meetellen. Zo zie je snel wie er bekaaid vanaf komt.
@Silver: er is nu een knop “Recent” met wat je het laatst hebt bewerkt, en je kunt personages en wereldnotities sorteren op laatst bewerkt. De volgorde van je hoofdstukken blijft gewoon staan. Wat je actief gebruikt staat dus bovenaan, net als in je Windows-map.
Ik hoop dat dit een beetje is wat jullie bedoelden. Dank voor het meedenken, dit soort dingen had ik zelf niet bedacht. Wie het wil proberen: er zit nu ook een voorbeeldboek in, zodat je meteen ziet hoe het werkt.
https://www.scriowriter.com/editor/editor.html
En als je het uitprobeert en je stoort je aan iets: laat het gerust weten, juist dat soort opmerkingen helpen me het meest.
Groet, Ronnie
per scène werkt Scrio niet,…
Lid sinds
2 jaar 11 maandenRol
Dan zou ik je toch nadrukkelijk willen adviseren om op scène niveau te gaan werken.
Een scène is een eenheid met een begin, midden en eind. En aan het slot is er iets veranderd t.o.v het begin.
Een hoofdstuk is alleen maar een aantal scènes achter elkaar die gevoelsmatig bij elkaar horen.
Een verhaal is opgebouwd uit scènes, niet uit hoofdstukken.
BTW je laat er geen gras over groeien. Top!
Dank je, Willem, ik snap het…
Lid sinds
5 jaar 2 maandenRol
Dank je, Willem, ik snap het punt. Een scène is vakinhoudelijk de echte eenheid, en zo werken Scrivener en Story Planner ook.
Toch twijfel ik. Voor mij is schrijven vooral een flow, en te veel opdelen in losse stukjes houdt me eerder tegen dan dat het helpt. Een paar mensen hier gaven ook aan dat ze bij Scrivener afhaakten omdat alle structuur het onoverzichtelijk maakte, en die rust wil ik in Scrio bewaken.
Een tussenweg zou kunnen zijn: veel schrijvers zetten al een scheiding tussen scènes, zoals ***. Als Scrio die herkent, kun je per scène zien wie erin voorkomt, zonder dat er een extra laag bij komt.
Ik ben benieuwd hoe de anderen dit zien. Werken jullie zelf met scènes, of schrijf je gewoon per hoofdstuk? En zou je een aparte lijst met scènes handig vinden, of juist te veel?
Groet, Ronnie
Ik ben bang dat de…
Lid sinds
2 jaar 11 maandenRol
Ik ben bang dat de herkenning op basis van naam niet echt gaat werken.
Stel: twee personages praten over David.
Of stel: een personage fietst langs het café waar ze David voor het eerst ontmoet heeft.
In beide gevallen komt David niet in de scène voor als personage.
Of stel: twee korte scènes achter elkaar met David als personage. In de eerste scène noem je de naam maar in de tweede volsta je met hij.
Als de structuur alleen op…
Lid sinds
2 jaar 11 maandenRol
Ik heb even wat gespeeld met de gratis versie. Daarbij valt mij het volgende op.
De user interface ziet eruit alsof je met de WayBackMachine teruggeschoten wordt naar 1998. Je gaf eerder aan dat je geen frameworks wilt gebruiken maar ik zou je toch willen adviseren om er in ieder geval Bootstrap tegenaan te gooien. Dit kan echt niet meer.
Ik mis moderne features zoals drag and drop in de lijstjes.
In de navigatie staat telkens aangegeven: F1, F2, Esc etc.
Ik heb geen functietoetsen en ook geen Esc toets.
Als ik in de navigatie bijvoorbeeld F4 (Gegevens) aantik, is daarna de navigatie balk verdwenen.
Getest in Safari op iPadOs 26.6.2
Overigens zou voor mij de indeling in hoofdstukken niet werken. Ik ben juist vaak met scènes aan het schuiven, zeker in de beginfase van een project.
@Silver, (...) Zou je…
Lid sinds
15 jaar 11 maandenRol
Zeker. Voor alles, graag. Als een hoofdstuk af is, kan het misschien uit de lijst... maar eigenlijk voelt dat al als onnodige inmenging (want wat is überhaupt ooit 'af', voor een schrijver?).
Als ik je een achtergrondrichtinglijn zou mogen aanraden, zou ik zeggen: minimaliseer. (Of dat was je eigenlijk al van plan, zei je, dus dit is mijn bevestiging dat dat als een goed idee klinkt!) Hoe minder de software tussen mij en mijn schrijfproces zit, hoe fijner. Wat bijvoorbeeld soms een bron van irritatie voor me is in zulke software, is de aanname dat er onderscheid moet zijn tussen notities, scènes, hoofdstukken. Willem zegt net ook al zoiets.
In mijn werkelijke proces, weet ik lang niet altijd of een stukje tekst waar ik aan werk een scène is, een hoofdstuk of een achtergrondnotitie. Vaak evolueert het één in het ander. Ik heb dus heel weinig behoefte aan die definities.
Of in ieder geval frustreert het me als ik gedwongen word om een stukje werk vanaf het begin zo'n definitie te geven. Die dan verschillende functies en eigenschappen hebben... terwijl ik dat niet zoek. Ik zoek naar een stuk wit vel waar ik woorden op kan zetten.
Iets anders: Huiz noemde ook een tijdslijn. Second that! Dit hoeft niet geïntegreerd te zijn met schrijfsoftware, maar ik zou supergraag een app hebben waar ik met volledige vrijheid een tijdslijn kan ontwerpen. Misschien bestaat dat al...
... Als iemand nog een tip heeft?
Ik heb trouwens nog geen…
Lid sinds
15 jaar 11 maandenRol
Ik heb trouwens nog geen kijkje genomen op je werkelijke app, maar staat op mijn lijstje om binnenkort te doen!
Als je op internet zoekt…
Lid sinds
3 maandenRol
Als je op internet zoekt naar Timeline software for Writers dan vind je verrassend genoeg best wat hits, had het niet verwacht dat daar aparte software voor zou zijn! En anders kun je nog templates vinden voor Excel (zoek maar eens op Gantt Charts).
Ik wil verder geen promotie maken voor specifieke tools, maar voor romans vond ik Bibisco echt heel fijn. Je kunt uitgebreide karakterschetsen maken van hoofdpersonen en bijrollen, van plaatsen en objecten (als je dat wil natuurlijk), je kunt een tijdlijn opzetten met specifieke gebeurtenissen, mindmaps maken waarbij je de connecties legt tussen de personen, plaatsen en objecten. Tijdens het schrijven (wel weer in hoofdstukken en scènes) kun je in een zijbalk snel een persoon, plaats of object tonen zodat je geen denkfouten maakt. Scènes kun je makkelijk heen en weer schuiven, wat ook fijn is. Ik heb ooit de Nederlandse vertaling gemaakt voor dat programma.
De indeling van hoofdstukken en scènes, tja lastig. Ik heb een paar romans geschreven in één hoofdstuk en alleen maar losse scènes, maar ook een paar met alleen hoofdstukken van telkens één scène. Ik stoor me er niet zo aan eigenlijk. Het voelt niet als een druk in een bepaalde richting. Wel is het vaak zo dat je door al die mogelijkheden het snel teveel moeite vindt om al die karakters uit te gaan schrijven (vooral van bijrollen) of van plaatsen, ondanks dat het je heel goed zou helpen.
Ik schrijf geen romans meer maar alleen technische boeken. Daarvoor heb ik naar Scrivener gekeken. Op zich ideaal om heel makkelijk alles kwijt te kunnen wat je nodig hebt. Voor technische boeken verzamel je vaak dingen als whitepapers, schema's, voorbeeldbestanden, schermafdrukken, links, citaten, noem maar op. Die kun je meestal nog geen plaats geven in je boek, dus ergens onder handbereik is super. Maar toch, ik kan me er nog niet toe zetten om volledig in Scrivener te werken, om een of andere reden.
Ik gebruik nu Word, gooi alles wat ik verzameld heb aan links en voorbeelden aan het eind van het document (of het eind van het hoofdstuk als ik het al ergens kan plaatsen), en zo kom ik het vanzelf tegen. Heb ik hoofdstukken waar ik nog iets aan moet doen dan markeer ik de header met een achtergrondkleur. Dit wordt automatisch overgenomen in de inhoudsopgave waardoor het me bij de laatste testronde opvalt. Verder kun je in Word ook makkelijk hoofdstukken inklappen en verplaatsen, een overzichtslijst tonen, citaten maken, enzovoort. Gelukkig hoef ik geen Word-schaamte te hebben als ik hier lees dat anderen ook gewoon Word gebruiken :-)
Dank jullie wel, en…
Lid sinds
5 jaar 2 maandenRol
Dank jullie wel, en Willem, juist voor de kritiek. Daar heb ik het meest aan.
Dat het op een iPad niet werkt zoals het hoort, klopt: de F-toetsen en Esc zijn daar onzinnig, en dat de balk verdwijnt is een fout. Dat ga ik als eerste oplossen. Het retro-uiterlijk is bewust, maar ik snap dat het niet voor iedereen werkt. Ik kijk hoe ik het moderner kan maken zonder de rust kwijt te raken. Slepen in de lijstjes zet ik ook op de lijst.
Over de namen heb je gelijk: het is een indicatie, geen waterdichte telling. Als iemand “hij” heet of alleen besproken wordt, telt het niet. Ik zie het meer als een seintje dat iemand lang niet langs is geweest.
@Silver, “een stuk wit vel waar ik woorden op kan zetten” ga ik onthouden. Dat is precies waar ik naartoe wil. Voor een tijdlijn hoor je vaak Aeon Timeline noemen. Huiz’ tip over Gantt-sjablonen in Excel is een mooi gratis alternatief.
@Huiz, dat markeren met een achtergrondkleur is slim. Een simpel kleurtje per hoofdstuk voor “hier moet ik nog iets aan doen” zou ook goed in Scrio passen.
Update 26 oktober: een paar dingen uit dit topic zitten er inmiddels in:
– @Willem: de F-toetsen zijn vervangen door gewone knoppen, en het uiterlijk is een stuk rustiger en moderner. Op de iPad zou het nu beter moeten werken.
– @Silver en @Huiz: onder Plot kun je nu een tijdlijn maken, met een vrije tijdsaanduiding per gebeurtenis (“elf jaar geleden”, “dag 1, avond”), gekoppeld aan hoofdstukken, personages en plaatsen als je wilt.
– Je kunt nu ook een bestaand manuscript uit Word importeren.
Verder laat ik dit topic eerst met rust. Dank allemaal voor het meedenken!
Groet, Ronnie